Zelená Lekáreň

S kliešťami nie sú žarty !!!

Nebezpečenstvo sa dalo do pohybu! Kliešť – rozhodne nie obyčajný !!

Kliešť obyčajný sa v prírode vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo 5-10 °C. Infikovaný kliešť obyčajný môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie. Odborníci upozorňujú, že ich aktivita začala v marci a teraz už vo veľkom čakajú na príležitosť zaútočiť.

Pre človeka sú nebezpečné tým, že infikované prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Celkovo je vo svete známych šesťstopäťdesiat druhov kliešťov, u nás dominuje Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Na prvom páre končatín má zmyslové detektory, ktoré mu pomáhajú vytypovať si svoje obete. Detektormi zachytáva vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého – vydychuje ho človek i zvieratá, a dokáže zároveň vnímať aj teplo.

 

Nebezpečné steblá trávy

Odborníci už dávno vyvrátili mýtus, že kliešť na vás môže spadnúť zo stromu. Lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.

Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky šesťsto až osemsto metrov, no v posledných rokoch sa začali objavovať aj vyššie, v horských oblastiach, aj do výšky 1000, ojedinele dokonca 1400 metrov nad morom. Obľubujú lesné chodníky i okraje lesa a čistinky, pretože tam chodieva zver. Keď sa samička nacicia krvi z nej, odpadne do trávy a vyloží vajíčka. Životný cyklus kliešťov má štyri štádiá – vajíčko, larva, nymfa a dospelosť. Krv pije samička, larvy a nymfy, samček nie, má za úlohu oplodniť cicajúcu samičku.

  • Larvy kliešťa pripomínajú škvrnu sadze, nymfy sú veľké ako špendlíková hlavička alebo zrniečko maku.
  • Kliešte majú radšej mužov, fajčiarov a tých, ktorí si s mierou doprajú alkohol.
  • Nemajú radi cesnakovú arómu, sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu, alebo podľa niektorých látok v pote.
  • Ľudí so studenými nohami a rukami nenapadajú.
  • Po šatách vám môžu loziť aj niekoľko hodín, ak im ,,nesadnete“ odpadnú a hľadajú si inú obeť.
  • Najviac im vyhovuje vlhké teplé počasie do dvadsať stupňov, počas horúcich suchých dní sa zahrabú do pôdy alebo zalezú pod listy

 

Ako správne vytiahnuť kliešťa

Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly kývavým pohybom bez točenia. Miesto hneď dezinfikujte jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom.
Na kliešťa nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami. Chybou je i vyťahovať ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu. Takýmto spôsobom ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik. Podobá sa skobe so zúbkami a spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým kliešť cicia krv.

Prenášači chorôb!

Kliešte sa môžu infikovať krvou cicavcov, plazov alebo vtákov, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy a potom prenášať lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu. Našťastie, nie všetky kliešte sú nosičmi vírusu

  1. Lymská borelióza sa prejavuje najmä červenkastou škvrnou okolo miesta uštipnutia v tvare kruhu s bielym stredom. Prejavmi ochorenia sú únava, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, horúčka, niekedy suchý kašeľ, či obrna lícneho nervu. Lymská borelióza sa lieči antibiotikami, neliečená môže spôsobiť dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti, problémy so srdcom, kĺbmi i nervovým systémom. Proti lymskej borelióze neexistuje očkovacia látka, ani po prekonaní ochorenia si človek nedokáže vytvoriť imunitu a môže ochorieť znova.
  2. Kliešťová encefalitída – Ochorenie prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, tečením z nosa, pokašliavaním. Po troch až piatich dňoch príznaky ustupujú, no po týždni nastupuje druhá fáza s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne a stuhnutím šije. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k ochrnutiu či smrti. Našťastie proti tomuto ochoreniu existuje očkovacia vakcína.

AKO SA CHRÁNIŤ?!

 Náš tip: Ak idete do prírody, vezmite so sebou aj kúsok lepiacej pásky. Keď uvidíte liezť kliešťa po oblečení či po tele, prilepte ho na pásku.

• Po návrate z vonku si skontrolujte oblečenie a pokožku
• Oblečenie zaveste na štyri hodiny na šnúru (priame slnko kliešte zničí)
• Kliešte môžu prežiť aj pranie v práčke, ale žehlenie nie
• Pravidelné užívanie B-komplexu
• Používanie vhodného repelentu https://bit.ly/2zpNcPa

 

 

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published.