Zelená Lekáreň

Pravda ukrytá v smoothie

 

Dnes odborníci na zdravú výživu a už aj mnohí lekári vravia – jedzte farebné jedlá. Nielenže vyzerajú lepšie, ale tiež liečia.

Hádam nič tak nerozvírilo pokojné vody zdravej výživy, ako chuť a pôsobivá konzistencia tohto zaujímavého „nápoja zdravia“.
Brazília bola to miesto, kde sa už v prvej polovici minulého storočia objavili prvé podoby nápoja podobného smoothie.
Z Brazílie vhupli tieto čarovné nápoje rovnými nohami priamo do USA, kde si získali ešte väčší záujem, avšak najviac
zarezonovali posledných dvadsať rokov a súviselo to najmä so zvýšenou pozornosťou upriamenou na zdravý životný štýl
a zdravú výživu. Začali vznikať prvé smoothie bary a tiež rôzne kaviarne a predajne, ostro špecializované na smoothies.
Ku krajinám, ktoré si tieto nápoje plné vitamínov, stopových prvkov a živín obľúbili, sa našťastie zaradilo aj Slovensko.
Aj tu sa rozšírili do rôznych obchodných domoch či do kaviarní, kde vám ich priamo pred vašimi očami pripravia čerstvé.

Smoothies = najzdravší fastfood na svete

Z nutričného hľadiska sú tieto nápoje hodnotené vysoko, najmä preto, že organizmus dokáže živiny z týchto nápojov  dokonale spracovať a optimálne využiť na posilnenie imunity a zlepšenie tráviacich pochodov.V plnom rozsahu uchovávajú všetky bioaktívne živiny – vitamíny, minerály, enzýmy, flavonoidy, vrátane rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. Prítomná vláknina zabezpečuje pravidelné vylučovacie pochody, vďaka čomu sa organizmus zbavuje odpadových látok. Veľký význam majú pri redukčných diétach, pretože tieto nápoje sú nízkoenergetické, a pritom udržiavajú stav organizmu z pohľadu obranyschopnosti voči celej škále ochorení v dobrej kondícii. Vďaka vláknine sa zo smoothie už stáva určitá forma jedla, lebo telo ju trávi a prechádza až do čriev, ktoré čistí.  Vláknina zároveň šetrne konzervuje každé smoothie
a preto je ho možné skladovať v chlade a v uzavretej nádobe po dobu až troch dní.

Chutné chudnutie

Jednými z najväčších výhod smoothie nápojov sú ich detoxikačné účinky na organizmus, vďaka čomu sa telo zbavuje škodlivín a zároveň aj redukuje hmotnosť.  Počas očistného smoothie plánu spojeného s chudnutím môžete počas desiatich dní (nie však dlhšie!) priemerne zhodiť do 5 kilogramov. Pokiaľ si aj po uplynutí týchto očistných dní želáte ešte schudnúť, doprajte si radšej dostatok pohybu a zdravý jedálniček, v rámci ktorého môžete siahnuť po 2-3 smoothie denne. 

Podstatou čiastočnej smoothie očisty organizmu je jedno plnohodnotné jedlo počas dňa, najčastejšie ide o večeru. Samozrejme, váš jedálniček by mal byť pestrý a najmä zdravý, plný ovocia a zeleniny. Vyhnite sa bielej múke a pečivu, mastným a vyprážaným pokrmom či sladkým jedlám a nápojom. Pre tento účel sú vhodné celozrnné cestoviny, celozrnná ryža a strukoviny.  Na raňajky vrelo odporúčame detoxikačný čaj spolu so smoothie. Medzi jednotlivými jedlami počas si doprajte ovocie a zeleninu, strukovinové šaláty, jogurty alebo celozrnný chlieb.

 

Benefity smoothie nápojov

  • 100 % vláknina – pôsobí v tele ako špongia a nasáva všetky nečistoty, detoxikuje
  • napomáha tráveniu a zrýchľuje metabolizmus, pomáha ku pravidelnému vyprázdňovaniu hrubého čreva
  • pevnosť a štruktúra zubov a kostí
  • zlepšenie krvotvorby
  • regulácia krvného tlaku
  • výživa pre kĺby, tkanivá a svaly
  • pocit šťastia a dobrej nálady
  • rozžiarenie pleti a spevnenie pokožky

VITAMÍNOVÉ SMOOTHIE
Jemný krémový koktejl-smoothie, môže nahradiť dennú porciu ovocia a dennú potrebu vitamínu C (na 99%). BIO zloženie: jablková šťava (58%), mangové pyré (39%), acerolového pyré (3%).
ENERGIE SMOOTHIE
Osviežujúca Guarana a päť vzácnych plodov spolu vytvárajú aromatický ovocný kokteil najvyššej kvality. BIO zloženie: jablková šťava, banánová dreň, pomarančová šťava, dreň z manga, citrónová šťava, výťažok z guarany.
REFRESH SMOOTHIE
Vychutnajte si chuť osviežujúceho, mierne koreneného zázvoru v kombinácii s piatimi aromatickými plodmi. Koktejl môže nahradiť jednu porciu ovocia denne. BIO zloženie: jablková šťava, dreň z manga, ananásová šťava, dreň z aceroly, zázvorová šťava, citrónová šťava.
DETOX SMOOTHIE
Ovocné smoothie s dužinou vyrobené z deviatich druhov vyberaného ovocia je bohaté na vitamín C, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom. Denná dávka 240 ml pokrýva referenčné množstvo vitamínu C na 84%.
BIO zloženie: šťava z červeného hrozna, banánová, jablčná a čučoriedková dreň (7%), brusnicová, aróniová (5%) a jablková šťava, dreň z aceroly, bazová šťava.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.